گالری تصاویر
پیوندهای مهم
روزنامه اینتر

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران

با روزنامه اینتر

آفریقایی ها ایران را بیشتر بخاطر طرحها و برنامه های  اقتصادی و سیاسی می شناسند. فرهنگ و طرحهای  فرهنگی ایران در چه حدی است؟ 

ایران صاحب قدیمی ترین تمدن جهان است. کشور ما بیش از 7 هزار سال قدمت دارد. لذا سخن گفتن در خصوص فرهنگ ایران در این فرصت کوتاه میسر نمی شود. اما به طور اجمالی باید بگویم تاریخ ایران به دو دوره مشخص تقسیم می شود: دوره پیش از اسلام و دوره پس از اسلام. که در هر دو دوره نقش برجسته ای در پیشرفت تمدن بشری داشته است. هگل فیلسوف بزرگ آلمانی می گوید ایرانیان برای اولین در تاریخ (پیش از اسلام) مدارا در جهان مداری را اجرا کردند. منشور حقوق بشر برای اولین بار توسط کوروش پادشاه ایرانی ارائه و اجرا شد. ایرانی ها در دوره اسلامی نیز سهم بسزایی در گسترش تمدن اسلامی و بشری داشته اند. ابو علی سینا در حوزه طب، زکزیای رازی در علم شیمی، خوارزمی در ریاضیات، مولوی رومی در شعر و عرفان، خیام در شعر و ریاضیات، چهره های هستند که هر کدام به سهم خود تاثیر بسزایی در پیشرفت تمدن بشری داشته اند.

وضعیت کنونی همکاری بین ایران و ساحل عاج در زمینه دیپلماتیک، اقتصادی وسیاسی چگونه است؟

ساحل عاج یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار در منطقه غرب آفریقاست و جزو اولین کشورهای آفریقایی است که ایران مبادرت به افتتاح سفارت در آن نموده است. دو کشور روابط خود را از سال 1978 آغاز نموده اند که تا به امروز ادامه داشته است. حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته حدود 2/4 میلیارد فرانک سفا بوده است که با وجود ظرفیت های بالای دو کشور، رقم رضایت بخشی نیست. لذا ارتقای سطح روابط نیاز به اراده طرفین دارد و لازم است زمینه ها و تمهیدات لازم فراهم گردد.

چندین سال است که روابط دیپلماتیک ایرانی با برخی از همسایگانش بخصوص عربستان تیره است. نظر شما در این زمینه چیست؟

ایران دارای بهترین روابط با همسایگان خود است، اگر چه گاهی ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد. سیاست منطقه ای ما مبتنی بر تعامل سازنده و موثر با همسایگان و استفاده از ظرفیت های منطقه ای برای حل و فصل اختلافات بوده است. جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار روابط خوب با عربستان سعودی بوده و آمادگی خود را برای حل و فصل مشکلات از طریق گفتگو اعلام کرده است. باور ما این است که وجود اختلاف میان کشورهای اسلامی، تصویر اسلام را مخدوش جلوه می دهد و به سود هیچکس نیست.

آیا با توجه به پیچیدگی مسئله مذهبی که شیعیان و سنی ها را در مقابل هم قرار داده است، ایران واقعا می تواند نقشی در جستجوی صلح در منطقه جنوب ایفا کند؟

هیچ تقابلی میان شیعه و سنی در منطقه ما وجود ندارد؛ مشکل منطقه ما تروریسم است. منطقه ما از وجود تروریست ها رنج می برد. قرن هاست که شیعیان و اهل سنت با آرامش در کنار هم زندگی کرده اند. شما ملاحظه می کنید که داعش در کشتار مسلمانان هیچ تمایزی بین شیعه و سنی قائل نیست.

با رفع تحریمهای آمریکا، ایران از داراییهای خارجی بهره مند خواهد شد و می تواند از سهمیه آزاد تولید نفت خود استفاده کند. تصور شما از دوره جدید پگونه است؟

همانطور که مطلع شده اید، سرانجام پس از 2 سال مذاکره فشرده و به دنبال ارائه گزارش راستی آزمایی سازمان بین المللی انرژی اتمی (IAEA) مبنی بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود، روز شنبه 16 ژانویه 2016 بیانیه مشترک لغو تحریم ها توسط آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه ما و خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرائت شد. سرانجام پس از 12 سال اعمال فشار و تبلیغات منفی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران محرز شد که این اتهامات پایه و اساسی نداشته و ایران به دنبال چیزی فراتر از حقوق قانونی و مصرح خود در ان. پی. تی. نبوده است. کشورهای غربی نهایتاً پذیرفتد که باید با زبان احترام با مردم ایران صحبت کنند. یقیناً با لغو تحریم ها دوره جدیدی از رشد و توسعه جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهد شد و با سرعت بیشتری به اهداف توسعه ای خود می رسد، اگر چه روند توسعه ما هیچگاه حتی در اوج تحریم ها کنار گذاشته نشد. طبق آمارهای بین المللی رشد علمی ایران در 15 سال اخیر همواره خیره کننده بوده است؛ به گونه ای از سال 2000 تا 2014 رتبه بین المللی تولید علم ایران از 48 به 16 ارتقا پیدا کرده است.

آفریقا و بخصوص ساحل عاج  چه انتظاری از دوره جدید روابط می تواند داشته باشد؟

آفریقا برای ما یک فرصت تلقی می شود و تلاش ما بر این است که از این فرصت نهایت استفاده را داشته باشیم. در داخل ایران نیز در سطوح مدیریتی تلاش می شود راهکارهایی برای توسعه روابط با آفریقا ارائه شود؛ به عنوان مثال، سازمان توسعه تجارت ایران در نوامبر سال گذشته همایشی را تحت عنوان "معرفی فرصت های همکاری و بازرگانی ایران وآفریقا" برگزار کرد. 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران