گالری تصاویر
پیوندهای مهم
روزنامه راه ما

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران

 با روزنامه راه ما

در حال حاضر، بازخوردهای رفع تحریم  بر اقتصاد ایران چه خواهد بود؟

با رفع تحریمها، موانع ایجاد شده در مسیر توسعه اقتصادی ایران برطرف و جمهوری اسلامی ایران هر چه سریعتر راه توسعه و پیشرفت را طی خواهد کرد. از جمله دسترسی به بازارهای مالی و سرمایه گذاری که می تواند این امر را تسریع نماید اگر چه با وجود تحریمهای ظالمانه این روند متوقف نشده بود.

باتوجه به اهمیت ایران، تحولات احتمالی منطقه چگونه خواهد بود؟

جمهوری اسلامی ایران همواره نقش خود را بعنوان عنصری ثبات بخش و مولد امنیت در منطقه به انجام رسانده است. متاسفانه سیاستهای غلط تعدادی از کشورهای فرامنطقه ای و منطقه ای باعث گسترش و رشد بی رویه تروریسم شده است و اکنون منطقه خاورمیانه و غرب اسیا از این پدیده شوم در رنج می باشد. باید اولویت اول همه کشورهای منطقه مقابله با تروریسم خشن و افراطی باشد.

آیا ترسی از اینکه بازار ایران بر روی سایر کشورها باز شود، وجود ندارد؟

خوشبختانه سیاست جمهوری اسلامی ایران در طی سالهای گذشته روی آوردن به اقتصاد مقاومتی بوده است و تلاش شده است تا بازار در مقابل بحرانها و شوکهای مختلف مقاوم باشد. در این دوره، جمهوری اسلامی ایران بدنبال تقویت زیر ساختهای اقتصادی و توسعه ای کشور خواهد بود و تلاش می شود تا از سرمایه های خارجی در این امر بهره لازم و کافی گرفته شود.

بازار بومی چه محصولاتی را سریعا جذب خواهد کرد؟

سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران کاهش واردات بی رویه کالاهای غیر ضروری و لوکس است و به نظرم بازار بیشتر بدنبال جذب کالاهای سرمایه ای و نیز سرمایه برای تولید کالا می باشد. 

می دانیم که ایران یکی از کشورهای تولید کننده نفت است. اما چندین سال تحریم سبب شده است که این کشور بسیاری از مشتری های خود را دست بدهد؟ چطور ایران می خواهد با بازار جهانی مبارزه کند؟

ایران در زمان تحریم هم نفت صادر می کرد و هنوز بخصوص در شرق آسیا دارای مشتریانی قدیمی می باشد. متاسفانه سیاستهای غلط برخی از کشورها در افزایش تولید و عدم رعایت سهمیه بندی اوپک یکی از دلایل افت قیمت نفت در جهان بوده است. افزایش تولید جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سهمیه بندی اوپک بوده و درخواستی اضافی نیست و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

به غیر از نفت، ایران چه محصولاتی را می تواند به دنیا پیشنهاد و ارائه دهد؟

علاوه بر نفت، ایران صادر کننده بزرگ مشتقات نفتی، محصولات پتروشیمی، گاز، تولیدات صنعتی، ماشین آلات، دارو و تجهیزات پزشکی، خودروهای سبک و سنگین، خدمات فنی و مهندسی، محصولات کشاورزی، خشکبار، مواد خوراکی، اقلام ساختمانی، لوازم برقی، میوه وسبزیجات و ... می باشد. در سال گذشته حجم صادرات کالاهای غیرنفتی ایران بالغ بر 50 میلیارد دلار بوده است. با توجه به رفع تحریمها و با لحاظ کردن بخش حدمات شامل صنعت توریسم، پیش بینی این رقم برای سالجاری 76 میلیارد دلار می باشد.

پیشنهاد ایران به آفریقا برای رفع چالش صنعتی شدن چیست؟

ابتدا خودباوری و اطمینان خاطر از اینکه می توان راه توسعه را طی نمود. در درجه اول نخبگان و سپس عامه مردم باید این اصل را پذیرا بوده و برای آن کوشش و تلاش نمایند. قدم بعدی اصلاح ساختارها و رفع موانع موجود می باشد از جمله مبارزه با فساد اداری بسیار مهم است. در ادامه موضوع جذب سرمایه و دانش فنی و تلاش جهت بومی سازی آن اهمیت دارد. اهمیت آموزش و اصلاح ساختار سیستم آموزشی، تلاش جهت جذب و جلوگیری از فرار مغزها و ... از دیگر اقدامات لازم می باشد. استفاده از تجربه و دانش سایر کشورهای توسعه یافته با درنظر گرفتن شرایط و خصوصیات محل، کمک بسیار زیاد خواهد کرد. 

آیا ایران تبادلات خود را با شرکای تجاری سنتی از سرخواهد گرفت یا اینکه به سمت شرکای جدید خواهد رفت؟

ما در حال حاضر هم با شرکای سنتی خود مبادله داریم. اما تلاش خواهیم کرد علاوه بر حفظ شرکای سنتی به سمت شرکا و بازارهای جدید  نیز حرکت کنیم.

ساحل عاج بعنوان اولین تولید کننده کاکائو در جهان، چه منافعی می تواند برای اقتصاد ایران داشته باشد؟

ساحل عاج کشور مهمی در منطقه غرب آفریقا می باشد و روابط میان جمهوری اسلامی ایران با کشور شما چند دهه قدمت دارد. هم اکنون بخش تولید شکلات و شیرینی در ایران قسمتی از مواد اولیه مورد نیاز خود را از کشور شما وارد کرده و نیز محصولات تولیدی خود را به ساحل عاج صادر می کند. در نظر است فعالیت بخش خصوصی در کشور شما بیشتر شده و بتوانیم با فرآوری بخشی از مواد اولیه در داخل ساحل عاج، کالاهای کشاورزی خود را با ارزش افزوده خریداری کنیم که به نفع شما می باشد.

بخشهای اقتصادی که می تواند موجب علاقمندی سرمایه گذاران دو کشور شود، چه هستند؟

ایران علاقمند به گسترش همکاری خود در بخش های کشاورزی، صدور خدمات فنی و مهندسی، دارو و درمان و تجهیزات پزشکی، خودروهای سبک و سنگین، محصولات پتروشیمی و مشتقات نفت، اقلام ساختمانی، محصولات و کالاهای خانگی و غیره می باشد. ایران علاقمند به راه اندازی خط تولید اتوبوس در ساحل عاج بوده و این موضوع به اطلاع مقامات مسئول رسیده است. ایفای نقش سازنده در توسعه کشور شما یکی از اهداف  و برنامه های ما می باشد.

در حال حاضر، ایران حضوری فعال در آفریقا دارد. جایگاه آفریقا در تبادلات با جهان چگونه خواهد بود؟

جمهوری اسلامی ایران امیدوار است در شرایط جدید حضور بیشتر و موثرتری در قاره آفریقا داشته باشد و به نظر ما قاره آفریقا اینده ای به مراتب درخشانتر و تاثیر گذارتر از گذشته در سیاست و اقتصاد بین الملل خواهد داشت. بر اساس آمار موجود، آفریقا با 1/1 میلیارد جمعیت و 20 درصد مجموع خشکی کره زمین و بخش قابل توجهی از منابع و ذخایر انرژی و فلزات و عناصر طبیعی را دارا می باشد. رشد اقتصادی برخی کشورهای آفریقایی بسیار بالاست و علاقه کشورها برای سرمایه گذاری و مبادله با آفریقا بسیار بالا و رو به رشد می باشد.  

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران