گالری تصاویر
پیوندهای مهم
روزنامه اکسپرسیون

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران

 با روزنامه اکسپرسیون

سطح تبادلات تجاری بین ساحل عاج و ایران چقدر است؟

سطح مبادلات تجاری موجود میان دو کشور شایسته ظرفیت ها و توانایی های دو طرف نیست و باید برای افزایش سطح این مبادلات تلاش کرد. میزان مبادلات تجاری در سال گذشته حدود 2/4 میلیارد فرانک سیفا (حدوداً 7 میلیارد دلار) بوده که رضایت بخش نیست.

برای افزایش سطح روابط بین دو کشور چه کاری در نظر دارید انجام دهید؟

قدم اول شناخت دقیق از توانایی ها، ظرفیت ها و نیازهای یکدیگر می باشد. در این ارتباط، برنامه های زیادی برای فعال تر شدن بخش خصوصی در دست مطالعه و اجرا داریم؛ از جمله برگزاری نمایشگاه کالاهای ساخت ایران در ساحل عاج و نیز مبادله هیئت های تجاری و اقتصادی میان دو کشور؛ همکاری در سایر حوزه ها از جمله کشاورزی، بهداشت و درمان و آموزش می تواند مورد توجه طرفین باشد.

طرف ایرانی از تاسیس کارخانه مونتاژ تراکتور در ساحل عاج خبر داده بود؟ این پروژه در چه مرحله ای است؟

قبلاً برنامه و تبادلات زیادی میان دو کشور وجود داشته است. برای مثال، قبلاً ده ها دستگاه اتوبوس یه شرکت سوترا فروحته ایم. چنانچه مقامات ذیربط ساحل عاجی کماکان علاقه مند به اجرای پروژه هایی از این قبیل باشند، آماده همکاری هستیم.

سرمایه گذاران ایرانی علاقه مند به همکاری در چه بخشهایی هستند؟

فعالان اقتصادی ایرانی علاقه مندی خود را به مشارکت در بخش های کشاورزی و صدور خدمات فنی و مهندسی و انجام پروژه های عمرانی اعلام کرده اند. جمهوری اسلامی ایران در زمینه های فنی و مهندسی از جمله ساخت راه، پل، تونل و تاسیسات زیربنایی دارای تجربیات و قابلیت های زیادی است که می تواند در توسعه کشور شما نقش خود را ایفا کند. معمولا بخش خصوصی نسبت به سرمایه گذاری و فعالیت در خارج از کشور محتاطانه عمل می کند و همواره به دنبال تضمین و مشوق است. لذا دولت ساحل عاج باید به نحو مقتضی از موضوع سرمایه گذاری حمایت لازم را به عمل آورد.

غربی ها تحریم ها عیله ایران را برداشته اند. برخی اذعان دارند که  کشور شما در برابر غربی ها  تسلیم شده است. آیا با این حرف موافقید؟

امضای تفاهم نامه هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 از نگاه ما تفاهمی مبتنی بر قاعده برد برد بوده است و در فضایی برابر و به دور از هرگونه فشار محقق شده است. به خاطر داشته باشید پیش از این کشورهای 1+5 حاضر نبودند موضوع غنی سازی در ایران را بپذیرند و به منظور منصرف کردن ایران از این حق مسلم خود، ما را تحت ظالمانه ترین تحریم ها قرار داده بودند. اما نهایتاً با دستیابی به فرمول برد برد و پذیرش حق ایران در بهره گیری از انرژی صلح آمیز اتمی، اکنون فضای جدیدی ایجاد شده است.  

با امضای توافق با غربی ها، ایرانی ها خیلی خوشحال شدند. هیچ کس حتی رهبری این توافق را محکوم نکرد. نظرتان درباره این اتفاق نظر چیست؟

امضای توافق نامه میان ایران و 1+5 ناشی از اراده سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. مقام معظم رهبری بارها حمایت خود را از تیم هسته ای و مذاکرات اعلام داشتند و همه ارکان کشور در این مسیر همراهی کردند. هرچند مخالفت هایی وجود داشته و این طبیعت دموکراسی می باشد.

آیا ایران کاملا برنامه هسته ای خود را کنار گذاشته است؟

جمهوری اسلامی ایران برنامه هسته ای خود را کاملاً حفظ کرده است. ما می توانیم دو برداشت از سوال شما داشته باشیم. 1- بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای که طبق NPT حق همه اعضاء می باشد و ما نباید از این قاعده مستثنی باشیم. چون به تکالیف عمل می کنیم باید از حقوق آن نیز برخوردار باشیم. 2- استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد غیر صلح آمیز که ما بارها اعلام کرده ایم به هیچ عنوان به دنبال آن نبوده و نیستیم.

امضای این توافق یک استراتژی از طرف ایران نیست تا با برداشتن فشار، مجددا برنامه هسته ای خود را دنبال کند؟

 جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در قبال  NPT و موافقت نامه های پادمانی و نیز تفاهم نامه هسته ای با 1+5 متعهد می باشد و این استراتژی و خط مشی ما در موضوع هسته ای است.

آیا رئیس جمهور روحانی آنچه را سلف وی رد کرده بود، قبول کرد. تفسیر شما از این تغییر جهت 180 درجه ای چیست؟

بهتر است اینگونه مطرح شود که طرف مقابل حاضر به پذیرش حق جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای گردید. ما هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرده بودیم و همواره آماده دستیابی به تفاهم بر اساس حقوق مندرج در معاهدات بین المللی مربوطه و قاعده انصاف بوده ایم. یکی از وعده های انتخاباتی جناب آقای روحانی حل و فصل پرونده هسته ای بود که ایشان به قول خود عمل کرد و این موضوع را به سرانجام رساند.

اخیرا سفیر عربستان سعودی در یک کنفرانس مطبوعاتی ایران را متهم کرد که عامل قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور بوده است بویژه اینکه به تظاهرکنندگان اجازه داده است که با ورود به سفارت عربستان در تهران، این سفارت را غارت کنند. نظرتان در خصوص افزایش تنشها بین دو قدرت عمده در خاورمیانه چیست؟

به نظرم باید دقیق صحبت کرد و من دوست دارم مواردی را به شما یادآور شوم تا پی به واقعیت موضوع ببرید. عربستان سعودی کشوری مهم در منطقه و جهان اسلام می باشد. جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش با این کشور و همسایگان خود نیست و امنیت همسایگان را مانند امنیت خود تلقی می کند. تعرض یک گروه خودسر به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران اتفاق ناگوار و خارج از اراده دولت ایران بود که رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه دستور قاطعانه برای شناسایی و برخورد با عاملان آن داده اند. به هیچ دیپلمات سعودی در تهران و مشهد آسیبی وارد نشده در حالیکه چند تن از پلیس دیپلماتیک ایران در تلاش برای حفظ امنیت سفارت و کنسولگری این کشور مجروح شده اند. ما این اقدام را در عالیترین سطح محکوم کرده ایم و بدنبال مجازات عاملین آن هستیم. بدنبال این اتفاق، این عربستان سعودی بود که روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و ما هنوز هم اعلام قطع روابط نکرده ایم. طی سه دهه گذشته برخی سفارت خانه های ایران در نقاط مختلف جهان به انحاء مختلف مورد تعدی و حمله قرار گرفته اند که حتی عامل تعدادی از آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم سعودی ها بوده اند. (بیروت ، یمن، افغانستان ، پاکستان). اما پاسخ جمهوری اسلامی ایران هرگز قطع روابط دیپلماتیک نبوده است. در سال گذشته هزاران نفر مستقیما قربانی بی مسئولیتی، اشتباهات و سیاستهای نسنجیده سعودی شده اند. هزاران نفر در مراسم حج در منا جان خود را از دست دادند و آنها بجای عذرخواهی و پذیرش مسئولیت، همه چیز را به قضا و قدر الهی نسبت دادند. اقدام سعودی ها در بمباران بی وقفه مردم بی دفاع یمن طی بیش از ده ماه و کشته شدن هزاران نفر غیر نظامی از جمله زنان و کودکان چه توجیهی دارد؟ چه کسی با ترویج خشونت و تروریسم در منطقه و تغذیه فکری و مالی موجبات ناامنی در کشورهای اسلامی را فراهم اورده است؟ ایا مجازات یک رهبر مذهبی که بدون توسل به خشونت خواستار حقوقی برابر برای همه مردم و اتباع کشور خود می باشد، اعدام است؟ جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر به همگرایی کشورهای اسلامی نیاز دارد و نخبگان سیاسی و مذهبی باید دریچه های گفتگو را بیش از پیش باز نگه دارند و تحت تاثیر بهانه جویی های سیاسی قرار نگیرند. 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران