گالری تصاویر
پیوندهای مهم
روزنامه صبح برادری

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران

با روزنامه صبح برادری

توافق هسته ای ایران هفته گذشته اجرایی شد. این رویداد که هدفش پایان دادن به اختلاف نظر بین ایران و ایالات متحده می باشد، چه الهامی به شما می دهد؟

توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 نشان داد که با گفتگو و دیپلماسی می توان حتی پیچیده ترین مشکلات را حل و فصل کرد. جمهوری اسلامی ایران از حقوق خود در بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای دفاع کرده و اکنون تحریمهای ظالمانه رفع گردید و پروژه ایران هراسی برخی کشورها در منطقه و جهان شکست خورد. البته اختلافات ما با آمریکا که ناشی از رفتار و سیاستهای خصمانه این کشور طی دهه های متمادی علیه مردم ایران می باشد، کماکان باقی است. 

نتایج مورد انتظار رفع تحریمها علیه ایران چه هستند؟

لغو تحریمهای اعمال شده باعث ازسرگیری مراودات اقتصادی و تجاری ما بخصوص با کشورهای اروپایی خواهد شد. یادآوری می کنم در طول تحریم، ما با بسیاری از کشورها روابط تجاری و اقتصادی داشتیم اما غربی ها خود را از بازار ایران محروم کرده بودند. بطور طبیعی، اعاده روابط با کشورهای اروپایی باعث حضور بیشتر شرکتهای سرمایه گذار در ایران می شود. نمونه این امر را در سفر ریاست محترم جمهوری به ایتالیا و فرانسه طی روزهای اخیر شاهد بودید.

رئیس جمهور روحانی یک برنامه اصلاحات اقتصادی معرفی کرده اند که در پی کاهش وابستگی به نفت می باشد. این برنامه درباره چیست؟

از چند سال پیش، جمهوری اسلامی ایران برنامه ای بنام اقتصاد مقاومتی در دست اجرا دارد و تلاش شده است با متنوع سازی اقتصاد، تقویت زیرساخت های اقتصادی و اقتصاد ملی از آسیبهای ناشی از وارد آمدن تغییرات مالی و اقتصادی مصون بماند. از جمله برنامه کاهش اتکای دولت به درآمدهای نفتی که خوشبختانه با اعلام رئیس جمهور این عدد در سال آینده به 35 درصد کل بودجه کاهش می یابد. تلاش دولت روی فعال کردن بخش خصوصی در زمینه های مختلف کشاورزی، صنعتی، خدمات از جمله توسعه صنعت توریسم می باشد. اصلاح سیستم مالیاتی کشور یکی دیگر از برنامه های دولت می باشد.  

از صنعت هسته ای ایران و از برنامه های غیر نظامی هسته ای ایران چه چیزی باقی می ماند؟ آیا ایران این برنامه ها را ادامه می دهد؟

ایران موافقت کرده است برای دوره کوتاهی فعالیتهای هسته ای خود را کاهش دهد اما پس از سپری شدن این زمان، امکان گسترش فعالیتهای هسته ای و بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای در مقیاس صنعتی وجود خواهد داشت. در حال حاضر تمامی تاسیسات هسته ای طبق برنامه جامع اقدام مشترک حفظ و برخی مثل آب سنگین اراک باز طراحی و ساخته خواهد شد. موضوع تحقیق و توسعه ادامه خواهد یافت و ایران محصولات تولیدی هسته ای خود را به خارج صادر کرده و امکان خرید مواد اولیه خواهد داشت. ما بارها اعلام کرده ایم که برنامه هسته ای ایران صرفا صلح آمیز بوده و جهت تامین نیازهای داخلی از جمله تولید برق، مصارف کشاورزی و دارویی می باشد. طبق ان. پی. تی. متعهد به وظایف بوده ایم اما تبعیض در بهره گیری از حقوق خود را نمی پذیریم. 1+5 پس از سالها مذاکره، سرانجام به حق ایران احترام گذاشته و دو طرف تفاهم نامه ای برای پایان این مشکل ساختگی امضا کردند.

سیر حوادث در خاورمیانه تحت تاثر بحران روابط ایران با عربستان سعودی است. می توانید ریشه های پیدایش این بحران را به ما بگویید و موضع گیری ایران در این باره مشخص کنید؟

جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که خواستار روابطی مبتنی بر احترام متقابل با همسایگان خود از جمله عربستان سعودی می باشد. ریشه بحران در عدم تمایل به پذیرش واقعیتهای منطقه، فقدان احترام به حق حاکمیت اکثریت، رعایت ننمودن حقوق اقلیتها، حمایت از افراطی گری و تروریسم، حمله به سایر کشورها و کشتن زنان و کودکان و افراد غیر نظامی، اعدام مخالفان سیاسی و کسانی که مرتکب اقدامات خشونت آمیز نشده اند و غیره می باشد. جمهوری اسلامی ایران علیرغم قطع یکجانبه روابط از طرف عربستان سعودی به بهانه حمله به سفارت این کشور در تهران که در عالیترین سطح توسط دولت جمهوری اسلامی ایران محکوم شده و عوامل ان دستگیر شده  و محاکمه می شوند، بارها امادگی خود را جهت مذاکره و رسیدن به تفاهم اعلام کرده است. ما در بهترین حالت و زمانی که حدود 500 نفر از حجاج خود را در واقعه منا بدلیل سوء مدیریت مقامات سعودی از دست دادیم، اقدام به قطع و یا کاهش روابط نکردیم. 

پرونده بحرانی دیگر منطقه مسئله سوریه است که 5 سال است در جنگ می باشد. ایران یک برنامه 4 موردی برای حل این مناقشه پیشنهاد داده است. این پیشنهاد درباره چیست و چگونه می توان آنرا در شرایط فعلی اجرا کرد؟ در شرایط که ائتلاف به رهبری آمریکا به دنبال اعزام نیروهای زمینی به روسیه هستند؟

جمهوری اسلامی ایران معتقد است که هیچ قدرت و کشوری نمی تواند برای کشورهای دیگر تعیین تکلیف نماید. این حق ملتهاست که در خصوص سرنوشت خود تصمیم بگیرند. اقای بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه بوده و سرنگونی وی را نباید از طریق کمک به گروههای تروریستی مانند داعش و جبهه النصره جستجو نمود. به شما اطمینان می دهم که اعزام نیروی زمینی به سوریه به پیچیده تر شدن اوضاع منجر خواهد شد و آمریکایی های عاقل تر از آن هستند که اینکار را انجام دهند. جمهوری اسلامی ایران خواستار احترام به حقوق مشورع ملت سوریه برای تعیین سرنوشت و اصلاح کشور، مخالفت با مداخله خارجی و تسویه حساب با دولت سوریه بخاطر سیاست مستقل حمایت از مقاومت و مخالفت با تروریسم بعنوان روش تحقق اهداف سیاسی می باشد. ایران همواره از تلاشهای نمایندگان دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه حمایت کرده و طرح خود را به وی ارائه کرده است. 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران