گالری تصاویر
پیوندهای مهم
مصاحبه با روزنامه راه ما
بسمه تعالی

 

حملات شدید تروریستی در ایران اتفاق افتاد درحالی که ایران اصلا هدف تروریست ها نبوده است این را چگونه توضیح می دهید؟

آیا می تواند گفت حملات غافلگیرانه بوده و یا اینکه این حملات نتیجه سیاست بین المللی ایران بوده است؟

ایران همواره یکی از اهداف تروریست ها بوده است. طی سالهای اخیر تلاش های بسیاری برای انجام اقدامات تروریستی صورت گرفته اما با اقدام به موقع نیروهای امنیتی این تلاش ها ناکام بوده است.

حملات تروریستی اخیر در ادامه اقدامات تروریستی است که در منطقه آغاز شده و با یک اقدام بی ارزش به لحاظ نظامی و برای ایجاد رعب و وحشت و بهره برداری سیاسی بوده است.

برای تامین امنیت مردم جهان در مقابل تروریسم لازم است دولت ها دست از غفلت برداشته و از منافع کوتاه مدت سیاسی، اقتصادی خود به نفع امنیت شهروندان و امنیت عمومی جهان، بگذرند و برای ریشه کنی تروریسم، به سراغ منابع و سرچشمه های اصلی مالی و فکری  افراط گرایی و خشونت بروند.

اکنون تمام کشورها می دانند که منابع اصلی تروریسم در کجا قرار داشته و نزد کدام کشورها است.

آنچه جمهوری اسلامی ایران همواره در ارتباط با ریشه های تروریسم و افراطی گری تاکید دارد، یک توصیه و یا یک موضع صرف سیاسی نیست سیاست خارجی ج.ا.ایران در موضوع تروریسم همواره مبتنی بر مبارزه و همکاری به درخواست دولت های قانونی در زمینه مبارزه با این پدیده ناهنجار بوده و به همین دلیل حامیان تروریسم از اقدامات ایران خشمگین بوده و همواره سعی داشته اند تلافی نمایند.  

برخورد جامعه بین المللی را با این حملات را چگونه تفسیر می کنید؟

شخصیت های مختلف جهانی و روسای جمهوری بسیاری از کشورها از جمله جناب آقای الحسن واتارا، پاپ، دبیرکل سازمان ملل و سایر مقاماتی که به دولت و ملت ایران تسلیت گفتند بیش از 80 کشور دنیا را شامل می‌شد. این نشان می‌دهد جامعه جهانی نسبت به این نوع وقایع حساس است.

تاثیر این حملات بر سیاست بین المللی ایران چیست؟

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان تروریسم در طول سالهای اخیر بارها خطر تولید، ترویج، تسلیح و گسترش تروریسم تکفیری در سطح منطقه و جهان را یادآوری کرده و بر اساس مواضع انسانی، مترقیانه و اصولی اش مبارزه ای مستمر با تروریسم داشته و خواهد داشت و با عزمی راسخ و استوار حرکت خود را در این مسیر ادامه می دهد.

ما مصمم هستیم با تمام توان و با اتکا به تجارب و توانمندی های خود در حوزه های دفاعی، نظامی، اطلاعاتی و امنیتی و با استفاده از تجارب گذشته نه تنها از کیان ، ثبات و امنیت شهروندان خود در مقابله با پدیده شوم تروریسم دفاع کنیم بلکه این آمادگی را نیز داریم تا در همکاری نزدیک با کشورهای منطقه و جهان یک ائتلاف واقعی و جدی را علیه تروریسم شکل دهیم.

آیا ایران تعهدات خود درباره سوریه را بازنگری خواهد کرد؟

حضور ایران در سوریه یک حضور مستشاری و به درخواست دولت قانونی این کشور است. ج.ا.ایران از ابتدای شروع درگیری ها ضمن دعوت از تمام گروه های معارض سوری به گفتگو با دولت سوریه در زمینه مبارزه با گروه های تروریستی حاضر در این کشور همکاری نموده است. همچنین ایران به عنوان یکی از طرف های حاضر در مذاکرات آستانه تعهد خود به همکاری برای برقراری آتش بس و اعزام نیروهای ناظر بر آتش بس در سوریه را نشان داده و به این حضور و همکاری ادامه خواهد داد.

آیا ایران علیه عربستان سعودی اعلام جنگ خواهد کرد همانگونه که امریکا چنین کرد؟

ایران در 250 سال گذشته آغاز کننده جنگ با هیچ کشوری نبوده است. صدام حسین 8 سال جنگ تحمیلی را با وجود حمایت های همه جانبه غربی ها و کشورهای منطقه بویژه عربستان سعودی با ما آغاز نمود و در پایان شکست سنگینی خورد.

محمد بن سلمان که اخیرا به مقام ولیعهدی سعودی نائل شده است قبلا در مورد کشاندن نبرد به داخل خاک های ایران سخن گفته است. وزارت خارجه ایران این سخنان را سند گویایی برای پی‌گیری سیاست‌های تنش‌ساز سعودی در منطقه توصیف کرده بود نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، نیز در نامه‌ای به دبیرکل سازمان، اظهارات وی را تهدیدی آشکار و اعتراف به همکاری با گروه‌های تروریستی در داخل ایران قلمداد کرده است.

عربستان به فضای ایران هراسی در منطقه و جهان دامن می زند و کشورها باید هوشیار بوده و در دام این بازی سیاسی نیفتند.

 

دونالد ترامپ موضع خود را در قبال ایران بصورت افراطی تغییر داده است. آیا این رفتار تهدیدی برای روابط دو کشور نمی باشد؟

متاسفانه چندین دهه است که آمریکا علیه ملت ایران به اقدامات خصمانه دست می زند. موضع دولت آمریکا چیز جدیدی نیست و بخصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست این کشور مبتنی بر دشمنی با ملت ایران بوده است. رئیس جمهوری آمریکا باید به این نکته توجه کند که ایران از تهدید نمی هراسد و باید با زبان احترام با این کشور بزرگ و دارای تمدن چند هزار ساله سخن بگوید.

 

آیا توافق تاریخی درخصوص پرونده هسته ای ایران قابل ادامه حیات خواهد بود؟

توافق هسته ای یک تفاهم نامه چندجانبه و یکپارچه است. هیچ دولتی قادر نخواهد بود مفاد آن را به صورت گزینشی و یکجانبه تعریف و بخشی از آن را پذیرفته یا نپذیرد. این تفاهم نامه در یک مفهوم کلان، با تمام مفاد آن قابل پذیرش و اجرا است و نمی تواند برخورد گزینشی با آن صورت پذیرد.

روشن است که آمریکا تعهداتی دارد، همان طور که بقیه کشورهای گروه 1+5 دارای تعهداتی هستند. به دلیل اینکه برجام تعهد دولت آمریکاست هر فرد و دولتی که روی کار باشد باید به اجرای آن متعهد باشد. در عین حال آمریکا طی دو سال اخیر بارها ثابت کرده که نه به روح و نه به متن برجام پای بند نبوده است.

 

پیروزی روحانی و شکست محافظه کاران را چگونه توضیح می دهید؟

این دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری بود که در ایران برگزار شد. تاکنون تمام روسای جمهوری اسلامی ایران برای دو دوره انتخاب شده اند و دور از انتظار نبود که جناب آقای روحانی مجددا به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود. مشارکت بیش از 70 درصد از واجدین شرایط پیروزی بزرگی است و مردم ایران با این مشارکت بالا علاقه خود را به نظام نشان داد. انتخاب مجدد جناب آقای دکتر روحانی با حدود 60 درصد آراء بیانگر علاقه مندی مردم برای ادامه مسیر قبلی می باشد و این خاصیت دموکراسی است. 


اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران